Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 900 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

opis kanarków oraz tego którego ja posiadam ;)

czwartek, 01 lipca 2010 9:02
Skocz do komentarzy
Kanarki kolorowe

Obecnie znamy ponad 100 odmian barwnych kanarków. Oczywiście również one potrafią śpiewać, lecz większą wagę przywiązuje się w ich wypadku do koloru upierzenia. Kanarki barwne mogą być białe, żółte, zielone, czerwone lub mozaikowe. Bywają odmiany o barwach łagodnych - pastelowych lub też bardzo intensywnych. Jedną z podgrup kanarków barwnych są kanarki mieszańce, będące wynikiem krzyżowania samiczek hodowlanych z samcami dzikimi innego gatunku. Kanarki należą do dużej rodziny ptaków śpiewających, w której obrębie też jest możliwe krzyżowanie ze sobą większości gatunków, choć na wolności do tego nie dochodzi. Najczęściej hodowcy krzyżowali samice kanarków z samcami gila, czyżyka kapucynka, szczygła, dzwońca i zięby. Odwrotne krzyżówki nie udawały się, gdyż samice innych gatunków pozostają obojętne na śpiew kanarka, podczas gdy samice kanarków ulegają śpiewom samców innych gatunków. cyfra (np.81) oznacza ilość odmian barwnych Przodek wszystkich kanarków, czyli kanarek dziki, ma barwę żółtozieloną z czarnymi kreskami i brązowo-czarnymi skrzydłami. Obecnie znamy ponad 100 odmian kanarków barwnych. Oczywiście również one potrafią śpiewać, lecz większą wagę w ich wypadku przywiązuje się do koloru upierzenia. Kanarki barwne mogą być białe,, żólte, zielone, czerwone lub mozaikowe. Bywają odmiany o barwach łagodniejszych - pastelowych lub też bardzo intensywnych. Jedna z podgrup kanarków barwnych są kanarki mieszańce, będące wynikiem krzyżowania samiczek hodowlanych z samcami dzikimi innego gatunku. Kanarki należą do dużej rodziny ptaków śpiewających, w której obrębie też jest możliwe krzyżowanie ze sobą większości gatunków, choć na wolności do tego nie dochodzi. Najczęściej hodowcy krzyżowali samice kanarków z samicami gila, czyżyka, szczygła, dzwońca i zięby. Odwrotne krzyżówki nie udawały się, gdyż samice innych gatunków pozostają obojętne na śpiew kanarka, podczas gdy samice kanarków ulegają śpiewom samców innych gatunków

Kanarki barwne dzielimy na 5 dużych grup:

1: Lipochromowe,

2: Czarne,

3: Agatowe

4: Brunatne,

5: Izabelowate

Lipochromowe - Kanarkom lipochromowym brakuje czarnego pigmentu. Pióra ogona oraz skrzydeł nie są ciemne, jak u dzikich kanarków, lecz kremowe, a nawet - czasami - białe. Istnieją kanarki "A" - o bardzo intensywnych, lśniących barwach, oraz kanarki "B" o mniej intensywnym ubarwieniu. Obecnie jest znanych 15 odmian kanarków lipochromowych.

Czarne - Nazywane są też kanarkami melaninowymi; dziedziczą one gen warunkujący występowanie czarnego pigmentu. Ich skrzydła i ogon są brązowo-czarne, podobnie jak nogi, stopy, pazury i dzioby. Do dzisiaj wyhodowano 21 różnych odmian kanarków czarnych - od zielonych poprzez czerwone do żółtych i brązowych.

Agatowe - Nazwę swą zawdzięczają deseniowi upierzenia przypominającemu kamień szlachetny - agat. Deseń ten - z delikatnymi, szarymi smugami - jest dobrze widoczny. Nogi, stopy, pazury a również koniec dzioba są szare. Znanych jest 18 odmian barwnych o bardzo różnych kolorach podstawowych.

Brunatne - U tych kanarków czarny barwnik dzikich kanarków przekształcił sięna drodze mutacji w barwnik brązowy. Skrzydła i koniec ogona mają ciemnobrązowe; nogi, palce, pazury i dziób - brązowawe. Istnieje dziś 21 odmian tych kanarków, a ich podstawową barwą może być też srebrna lub złota.

Izabelowate - Są podobne do kanarków brunatnych, jednak mają nieznacznie od nich jaśniejszą barwę. Brąz ich upierzenia często przechodzi w odcień beżu. Nogi, palce, pazury i dziób są ciemnoczerwone. Znanych jest 18 odmian.

      Posiadam kanarka Izabelowatego , ma on bardzo ładne ubarwienie i bardzo ładnie śpiewa co na wielu stronach internetowych o kanarkach piszą że kanarki kolorowe nie śpiewają może i to prawda ale mój śpiewa i to bardzo ładnie.

Zakup kanarka

Co trzeba wiedzieć przed zakupem

Zanim zdecydujemy się na kupno kanarka, zastanówmy się, czy nie będzie on intruzem w naszej rodzinie. Śpiew kanarka - co prawda -jest piękny i melodyjny, ale jeżeli mamy zbyt jeżeli mamy zbyt małe mieszkanie, może nas denerwować ciągła konieczność słuchania popisów niezmordowanego śpiewaka. Nie da się go przecież wyłączyć, jak radia.

Kanarek jest wprawdzie niezbyt wymagającym lokatorem, niemniej jednak będziemy musieli poświęcić mu trochę czasu, pracy i pieniędzy, by zaspokoić jego potrzeby. Czy jesteśmy gotowi zajmować się nim codziennie napylę długo, by nie cierpiał z powodu samotności. Czy mamy przyjaciół, którzy zaopiekują się kanarkiem podczas naszego urlopu?

W porównaniu z innymi zwierzętami domowymi kanarek jest mało kłopotliwym domownikiem. Nie przeszkadza sąsiadom, gdyż nie jest głośny, nie podlega obowiązkowi rejestrowania, a tym samym nie wymaga ponoszenia jakichkolwiek opłat. Jego pielęgnacja jest łatwa , a żywienie - proste. Ponadto rzadko choruje. Jedynym słowem jest idealnym współlokatorem, jeśli tylko zapewnimy mu minimum, którego potrzebuje.

Po podjęciu przemyślanej, odpowiedzialnej decyzji o zakupie kanarka, musimy się zastanowić, czy chcemy mieć perfekcyjnego śpiewaka czy też ptaka o wyrafinowanym, oryginalnym ubarwieniu, czy ma to być ptak duży, średni czy miniaturowy. Warto podkreślić, że kanarki wszystkich ras śpiewają. Choć jedne są mniej, a inne bardziej utalentowane pod tym względem. Więcej informacji na ten temat znajdzie Czytelnik w rozdziale ,,Rasy i odmiany kanarków" zawierającym opisy niektórych przedstawicieli kanarków śpiewających, barwnych oraz kształtnych.

Kanarek, podobnie jak jakiekolwiek zwierzę, nie nadaje się na prezent niespodziankę. Można go podarować tylko takiej osobie, o której wiemy, że marzy ,o kanarku i ma odpowiednie warunki, żeby go hodować. Nie zapomnijmy też o tym, że kanarki żyją dość długo – rekord długości życia tych ptaków to 20 lat. Średnia ich wieku – choć znacznie krótsza – wynosi 10 lat. Powinniśmy więc liczyć się z tym, że będziemy musieli zajmować się naszym ptasim podopiecznym przez co najmniej 10 lat.

 

Kanarki razem z innymi domowymi zwierzętami. 

Czy mamy już inne zwierzęta w domu? Jeżeli tak, to powinniśmy wiedzieć, że nie ze wszystkimi kanarek jest się w stanie zgodzić. Pies rzadko mu przeszkadza, natomiast w kocie zwykle widzi wroga. Nawet jeżeli klatka stoi poza zasięgiem kocich pazurów, to sama obecność kota w pobliżu może kanarka bardzo stresować. Pamiętajmy też, że w czasie lotów ptaków poza klatką, kot nie może przebywać w tym samym pomieszczeniu.

Ptasich współlokatorów w domu kanarek na ogół znosi dobrze, ale w tej samej klatce toleruje jedynie papużki faliste, choć też nie nawiązuje z nimi większej przyjaźni. Ponieważ duże papugi, takie jak ary czy amazonki, mogą swymi mocnymi dziobami i długimi pazurami dotkliwie zranić małego ptaszka, należy unikać ich bezpośredniego spotkania. Na wolności kanarek ma możliwość umknąć przed dużym ptakiem, w zamkniętym pomieszczeniu zaś jest to wykluczone.

Świnki morskie, chomiki, króliki i myszy zazwyczaj nie popadają w żadne konflikty z kanarkiem.

 

Jednak czy klatka?

W jednej klatce nie mogą przebywać dwa samce, gdyż nie potrafią żyć zgodnie. Z pewnością stale dochodziłoby między nimi do konfliktów, a czasem nawet do zażartych i niebezpiecznych walk. Można tego uniknąć tylko wówczas, kiedy samce nie będą trzymane w klatce, lecz w dużej wolierze, w której każdy z nich określi swój rewir. Bez żadnych kłopotów natomiast możemy trzymać w klatce parę kanarków (samca i samicę), musimy się jednak liczyć z tym, że niemal na pewno doczekamy się od niej przychówku.

Samczyk przebywający z partnerką śpiewa jedynie w okresie zalotów, natomiast bez niej popisuje się swym głosem przez cały rok. Para kanarków jednak zapewni nam więcej ciekawych obserwacji niż pojedynczy ptak, a poza tym - co tu dużo mówić - lepiej kanarkowi w towarzystwie niż w samotności. Musimy tylko zdawać sobie sprawę, że oswoić łatwiej jest pojedynczego kanarka. Jest on bardziej komunikatywny od przebywającego w parze, który zawsze przedkłada kontakt ze swoją ptasią partnerką nad towarzystwo człowieka.


Transport do domu

Zdecydowaliśmy się już na zakup kanarka, poczyniliśmy wszelkie przygotowania na jego przybycie (o klatce i jej wyposażeniu czytaj na s. 24). Brakuje nam już tylko ,,głównego bohatera".

Do transportu najodpowiedniejsze są specjalnie przeznaczone do tego celu klatki, tzw. transportówki. Można je kupić w większości sklepów zoologicznych. Zapewniają one przemieszczanemu ptakowi odpowiednią ilość światła i właściwą wentylację. Transportówka z pewnością będzie jeszcze niejednokrotnie przydatna w przyszłości, np. w razie konieczności zawiezienia kanarka do lekarza weterynarii lub w czasie podróży na wakacje.

Niektórzy sprzedawcy proponują do transportu ptaków specjalne papierowe torebki. Są one odpowiednie jednak wyłącznie w wypadku bardzo krótkich podróży. W żadnym wypadku zaś nie należy przewozić kanarka w normalnej klatce. Ze względu na zbyt dużo w niej przestrzeni. ptak podczas jazdy, obijając się o ściany. mógłby doznać urazów. Znacznie bezpieczniejszy będzie w dość ciasnej transportowce. 
Nigdy też nie próbujmy przewozić kanarka w plastykowej torbie, gdyż może w niej się udusić lub niebezpiecznie przygnieść. Transport do domu powinien trwać możliwie krótko, aby kanarek jak najszybciej znalazł się we właściwie przygotowanym dla niego domku.

 

Kryteria wyboru

Większość kupuje kanarka przede wszystkim dla jego wokalnych talentów. Śpiewać potrafi tylko samiec, samiczki jedynie ćwierkają. Odróżnić zaś płeć kanarka nie jest łatwo. Widoczną różnicę można zauważyć jedynie w okresie, gdy ptak przystępuje do lęgów. Cechą rozpoznawczą jest wygląd kloaki. U samca wzgórek kloaczny jest znacznie bardziej zgrubiały i wypukły aniżeli u samiczki. Porównując siedzące koło siebie ptaki, możemy dostrzec szersze rozstawienie nóżek u samicy. Mimo tych cech odróżniających rozpoznanie płci u kanarków wymaga dużej wprawy i często bywa błędne w wypadku młodych ptaków. Nie pozostaje nic innego, jak tylko zawierzyć sprzedającemu, ewentualnie potwierdzić jego "diagnozę" u lekarza weterynarii.

 

Właściwy moment

Najpewniejszą cechą rozpoznawczą samca jest jego śpiew. Ponieważ młode kanarki zaczynają śpiewanie późnym latem, a stare dopiero - ponownie - po letnim pierzeniu, powinniśmy dokonać zakupu jesienią lub wczesną zimą. Mamy wtedy największą szansę by usłyszeć w sklepie śpiew kanarka i na tej podstawie wybrać najlepszego wokalistę. Jest to również czas, w którym barwy upierzenia kanarków są najintensywniejsze i w którym najłatwiej o młodego ptaka (kanarki rozpoczynają lęgi w styczniu i lutym).

Dość trudno jest poznać wiek kanarka, gdyż już po pierwszym pierzeniu młode niewiele różnią się od swych rodziców. Pewnym dowodem jest obrączka hodowlana z datą wyklucia. Niestety, w Polsce obrączki są zakładane tylko przez najlepszych hodowców, ponieważ obrączkowanie kanarków nie jest obowiązkowe. Jeżeli nie możemy skorzystać z informacji na obrączce, przeżyjmy się nogom kanarka. Skoki młodego ptaka są nieopierzone, starszego zaś są pokryte łuskami. 

 

Ocena zdrowia

Bez względu na to, gdzie kupujemy kanarka, musimy się upewnić, czy wybrany przez nas ptak jest w dobrej kondycji. Zdrowy kanarek siedzi na żerdce, a nie na podłodze klatki, ma gładkie, lśniące, przylegające do ciała pióra oraz czyste i błyszczące oczy. Ptak napuszony i pobrudzony kałem zwykle jest chory. Ponieważ kanarek jest aktywny w dzień, jego osowiałość, senność, siedzenie z opuszczoną główką jest, również objawem choroby. Ptak, który nie płoszy się z powodu naszego nim zainteresowania, nie przestaje jeść lub czyścić sobie piórek, najprawdopodobniej łatwo się oswoi i szybko nawiąże z nami serdeczny kontakt Kanarek, który na nasz widok wpada w popłoch, może początkowo stwarzać pewne problemy. Dlatego będziemy musieli poświęcić więcej czasu, by go obłaskawić.

Oceniając kondycję kanarka, nie zapomnijmy przyjrzeć się jego nóżkom. Nie powinno być na nich narośli, odstających łusek, a pazurki nie mogą być nadmiernie wyrośnięte. Ptak musi mieć wszystkie 4 palce u nóg. Jeżeli będzie to możliwe, obejrzyjmy też uważnie jego kloakę. Powinna być zupełnie czysta. Zlepione pióra w jej okolicy świadczą o biegunce, która zwykle nie tylko może być skutkiem niewłaściwego żywienia, ale również objawem poważnej choroby. Szczegółowe oględziny kanarka umożliwią nam wybór zdrowego i młodego ptaka.

[zdjęcie kanarka jest w galerii]

Podziel się
oceń
7
3


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

piątek, 20 października 2017

Licznik odwiedzin:  15 540  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

O moim bloogu

Moje zwierzęta domowe opisy i porady

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Archiwum

Statystyki

Odwiedziny: 15540

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Pytamy.pl